SALON 1 | |
08:30-09:00 |
Açılış |
ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİNE MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIM VE ÖNLEMLER KURSU
17 Nisan 2022, Pazar
GENEL PEDİATRİ KURSU Kurs Başkanları: Ayşe Kılıç ve Mustafa Özçetin |
|
09:00-09:10 | AÇILIŞ VE TANIŞMA |
09:10-09:30 |
Çocuk İstismarı ve İhmaline Multidisipliner Yaklaşımın Önemi Ayşe Kılıç |
09:30-09:50 |
Çocuk İstismarı ve İhmalini Önlemede Temel Tanımlar Mustafa Özçetin |
09:50-10:00 | ARA |
10:00-10:20 |
Ensest Olgularına Yaklaşım A. Ufuk Sezgin |
10:20-10:40 |
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Siğillere Yaklaşım Burçin Karamustafaoğlu |
10:40-11:00 |
Çocukluk Çağı Travmalarına Epigenetik Yaklaşım Sacide Pehlivan |
11:00-11:10 | ARA |
11:10-11:30 |
Çocuk İstismarına Yaklaşımda Çocuk Psikiyatristlerinin Rolü Nusret Soylu |
11:30-11:50 |
Fiziksel İstismar Olgularında Ekstremite Kırıklarına Yaklaşım Mehmet Demirel |
11:50-12:10 |
Çocuk İstismarında Adli Tıp Yaklaşımı Sadık Toprak |
12:10-12:30 |
Çocuk İstismarı İhmaline Yaklaşımda Çocuk İzlem Merkezleri (Çim)’İn Rolü Ethem Erol |
12:30-13:00 | ARA |
13:00-14:00 |
OLGU Oturum Başkanları: A. Ufuk Sezgin, Mustafa Özçetin Pediatrik Yaklaşım Ayşe Kılıç Radyolojik Bulgular Mehmet Barburoğlu Göz Bulguları Nihan Aksu Ceylan Adli Tıp Yaklaşımı Cüneyt Destan Cenger Çocuk Psikiyatrisi Yaklaşımı Nusret Soylu Sosyal Hizmet Yaklaşımı Kemal Güdek Hukuksal Yaklaşım Memduh Cemil Şirin |
14:00-14:10 | TARTIŞMA |
14:10-15:10 |
OLGU 2 Oturum Başkanları: Ayşe Kılıç, Nusret Soylu Pediatrik Yaklaşım Ayşe Kılıç Genetik Yaklaşım Ayça Aslanger Kadın Hastalıkları ve Doğum Yaklaşımı Burçin Karamustafaoğlu Adli Tıp Yaklaşımı Cüneyt Destan Cenger Çocuk Psikiyatrisi Yaklaşımı Nusret Soylu Sosyal Hizmet Yaklaşımı Kemal Güdek Hukuksal Yaklaşım Memduh Cemil Şirin |
15:10-15:20 | TARTIŞMA |
15:20-15:30 | ARA |
15:30-16:30 |
OLGU 3 Oturum Başkanları: Ayşe Kılıç, Sadık Toprak Pediatrik Yaklaşım Ayşe Kılıç Adli Tıp Yaklaşımı Cüneyt Destan Cenger Çocuk Psikiyatrisi Yaklaşımı Nusret Soylu Sosyal Hizmet Yaklaşımı Kemal Güdek Hukuksal Yaklaşım Memduh Cemil Şirin |
16:30-16:40 | TARTIŞMA |
16:40 | KAPANIŞ |
SOSYAL PEDİATRİ KURSU | |||
A’dan Z’ye Aşılar Kurs Başkanları: Gülbin Gökçay, Emel Gür |
|||
09.30-10.15 |
Aşı Uygulama Prensipleri Filiz Şimşek Orhon |
||
10.15-11.00 |
Aşı İmmünolojisi Sevtap Velipaşaoğlu |
||
11.15-11.30 | ARA | ||
11.30-12.15 |
Rutin Aşı Takvimi Feyza Koç |
||
12.15-13.00 |
Rutin Dışı Aşı Takvimi Emel Gür |
||
13.00-13.45 | ARA | ||
13.45-14:30 |
Özel Durumlarda Aşılamada Yenilikler Gonca Keskindemirci |
||
14.30-15.15 |
Aşı Kararsızlığına Yaklaşım Gülbin Gökçay/ Öykü Özbörü Aşkan |
||
15.15-15.45 | Genel Tartışma |
YOĞUN BAKIM KURSU | |
ÇOCUK YOĞUN BAKIMDA KANITA DAYALI YAKLAŞIM KILAVUZLAR NE DİYOR? Kurs Başkanları: Demet Demirkol, Güntülü Şık |
|
09:00-11:15 | AKUT SOLUNUM YETERSİZLİĞİ |
09:00-09:15 |
Yüksek Akış Gürkan Atay |
09:15-10:15 |
Tip I Solunum Yetersizliği NIV Demet Demirkol İnvazif Ventilasyon Güntülü Şık |
10:15-11:15 |
Tip II Solunum Yetersizliği NIV Güntülü Şık İnvazif Ventilasyon Alper Köker |
11:15-11:30 | ARA |
11:30-12:15 |
Septik Şok Genco Gençay |
12:15-13:15 | ARA |
13:15-13:45 |
Kafaiçi Basınç Artışı Arda Kılınç |
13:45-14:15 |
Status Epileptikus Filiz Yetimakman |
14:15-14:45 |
Sıvı Tedavisi Alper Köker |
14:45-15:15 |
Beslenme Gürkan Atay |
15:15-15:45 |
Sedasyon Analjezi Filiz Yetimakman |
BEBEĞİN TEMEL BAKIMI KURSU |
|
09:00-09:30 |
Yenidoğanın Cildinin Değerlendirilmesi Konuşmacı: Zerrin Çiğdem |
09.30-11:00 |
Yenidoğanda Kanıta Dayalı Cilt Bakım Uygulamaları Bebek Banyosu Konuşmacı: Duygu Gözen Göbek Bakımı/ Bez Dermatit ve Bakımı Konuşmacı: Gülçin Bozkurt |
11:00-11:30 | ARA |
11.30-12:00 |
Bebek Masajı Konuşmacı: Duygu Demir |
12:00-12:30 |
Kanguru Bakımı Konuşmacı: Sevil İnal |
12:30-13:00 |
Bebeklerde Uyku Düzeni Konuşmacı: Gizem Kerimoğlu Yıldız |
13:00-14:00 | ARA |
14:00-14:30 | Bebek Güvenliği (Yatağı, kıyafetleri, oyuncakları, araba koltuğu) Konuşmacı: Şehriban Aydın |
14:30-15:00 |
İnfantil Kolik Konuşmacı: Birsen Mutlu |
15:00-15:30 |
Ebeveyn-Bebek Bağlanması Konuşmacı: Sermin Dinç |
15:30-16:00 | ARA |
16:00-16:30 |
İzlem Sıklığı, Taramalar ve Önemi Konuşmacı: Serap Balcı |
16:30-17:00 | Uygun Pozisyon Konuşmacı: Müjde Çalıkuşu İncekar |
SALON 1 | SALON 2 | SALON 3 | SALON 4 | ||||
08:00-09:00 |
PROF. DR. OLCAY NEYZİ OTURUMU Büyüme Eğrilerinin Tarihçesi Oturum Başkanları: Feyza Darendeliler, Hülya Günöz Konuşmacı: Rüveyde Bundak |
||||||
09:00-10:00 |
AÇIK OTURUM Sarı Bebek-"Primum Non-Nocere"den Geciken Tanıya Tehlikeli Yol Oturum Başkanları: Zeynep İnce, Özlem Durmaz Konuşmacılar: Asuman Çoban, Nuray Uslu Kızılkan |
09:00-10:00 |
Romatoloji Paneli Oturum Başkanları: Erbil Ünsal, Yelda Bilginer Romatolojik Hastalıklarda Dermatolojik Bulgular Zeynep Topkarcı Romatolojik Hastalıklarda Hangi Tetkik Ne Zaman? Mustafa Çakan |
09:00-10:00 | PROF. DR. BAHRİYE TANMAN OTURUMU Çocuklarda Göğüs Ağrısında Kalbin Ne Rolü Olabilir ki? Oturum Başkanları: Kemal Nişli, Yakup Ergül Konuşmacı: Orhan Uzun |
09:00-10:15 |
Oturum Başkanları: Metin Uysalol, Ömer Faruk Beşer S-002 Vasküler erişim için kullanılan Santral Venöz Katater deneyimlerimiz S-003 COVİD-19 Pandemisi Çocukluk Çağı Romatizmal Hastalığı Olan Hastaların Çocuk Acil Başvurularını Nasıl Etkiledi? S-004 İlk İntihar Girişimi ile Çocuk Acil Servisine Getirilen Olgular: Tek Merkez Deneyimi S-005 Hiperlökositoz Bulgusu ile Başvuran Olgularda Lökoferez: Olgu Serisi Tartışma S-007 Çocuk Acil Polikliniğine Nörolojik Semptomlar ile Başvuran Çocukların Kraniyal Görüntülemeleri S-008 Çocuk Acil Servise Başvuran Şüpheli Kuduz Temaslı Olguların Retrospektif Değerlendirilmesi S-009 Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Sepsisli Hastaların Yatakbaşı Ekokardiyografi ile Değerlendirilmesi Tartışma
|
10:00-10:30 |
SMA Hastalarında Multidisipliner Tedavi Yaklaşımı |
||||||
10:30-11:00 | ARA | ||||||
11:00-11:30 |
Nedeni Bilinmeyen Ateş: Sebepleri Ne Olabilir? Oturum Başkanları: Ayşe Kılıç, Güldane Koturoğlu Konuşmacı: Mustafa Özçetin |
11:00-12:30 |
Çocukluk Çağı Demiyelinizan Hastalıkları Oturum Başkanları: Meral Özmen, Dilara Füsun İçağasıoğlu Multpl Skleroz Melis Ulak Özkan MOG İlişkili Hastalıklar Hülya Maraş Genç NMO Spektrum Bozuklukları Edibe Pembegül Yıldız |
11:00-12:30 | PROF. DR. TALAT CANTEZ OTURUMU Güncel Pediatrik Kardiyoloji Oturum Başkanları: Rukiye Eker Ömeroğlu, Aygün Dindar COVID-19 ve Kalp Sağlığı Ercan Tutar Kalp Yetersizliği Tanısı ve İzleminde Biyobelirteçler Erkut Öztürk |
10:30-11:45 |
Oturum Başkanları: Fatma Kaya Narter, Didem Arman S-010 Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi' nde İzlenen Yenidoğanların Karbapenem Dirençli Gram Negatif Mikroorganizmalar ile Kolonize Olmasındaki Risk Faktörleri S-011 Total Parenteral Nutrisyon İçerisinde Clinoleic %20 ve SMOFlipid %20 Kullanımının Yenidoğana Etkileri S-012 Yenidoğanda Eritrosit Süspansiyonu Transfüzyonu: Tek Merkez Deneyimi S-019 sefal hematomların retrospektif incelenmesi S-013 Value of umbilical cord lactate and serum thyroxin levels in the management of the infants hospitalized with transient tachypnea of newborns S-014 SGA prematürelerin büyüme özelliklerinin incelenmesi Tartışma S-016 Yenidoğan Methemoglobinemi Vaka Serisi: Dokuz Olgunun Demografik Ve Klinik Özellikleri S-017 Koanal atrezi tanılı hastalarımızın değerlendirilmesi S-018 Yenidoğanlarda Serum 25-OH Vitamin D, Vitamin B12 ve Folat Düzeyleri İle İlişkili Faktörler Mustafa Tartışma |
11:30-12:30 |
Çocuklarda Viral Merkezi Sinir Sistemi Enfeksiyonları Oturum Başkanları: Nuran Salman, Ergin Çiftçi Viral Menenjit Ayper Somer Viral Ensefalit Ergin Çiftçi |
||||||
12:30-13:30 | 12:00-13:15 |
Oturum Başkanları: Serap Karaman, Başak Koç S-021 İstanbul Tıp Fakültesinde İmmün Trombositopenik Purpura (İTP) Tanısı İle Takip Ve Tedavi Edilen Hastaların Retrospektif Değerlendirilmesi S-023 Çocukluk Çağı Lösemilerinde Kateter Komplikasyonları S-024 Ratlarda, Karadut Meyve (Morus Nigra) Extresinin, Metotreksat İlişkili İntestinal Hasar Üzerine Koruyucu Etkisi Tartışma S-026 Vı̇tamı̇n B12 eksı̇klı̇ğı̇ ı̇le takı̇p edı̇len çocuk hastaların retrospektı̇f ı̇ncelenmesı̇ S-028 Transfüzyon Bağımlı Beta Talasemi Hastalarında Görüntüleme Yöntemlerinin Klinik Takipte Kullanılması Tartışma |
|||||
13:30-15:00 |
Değişen Dünyada Değişen Astım: Astımda Neler değişti? Oturum Başkanları: Nermin Güler, Zeynep Tamay Beş Yaş Altındaki Çocuklarda Deniz Özçeker Beş Yaş Üstündeki Çocuk ve Adolesanlarda Ayşe Süleyman İnhalasyon Tedavisinde Yenilikler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Esra Yücel |
13:30-14:00 |
Çocuk Endokrinolojisi Alanında Heyecan Verici Yeni Tedaviler Oturum Başkanı: Şükran Poyrazoğlu Konuşmacı: Fatma Dursun |
13:30-14:30 | Çocuk Acile Madde Kötüye Kullanımı Nedeniyle Başvuran Hastalara Yaklaşım Oturum Başkanları: Nedret Uzel, Metin Karaböcüoğlu Konuşmaclar: Metin Uysalol, Demet Demirkol |
13:30-15:00 |
Oturum Başkanları: Nuray Aktay Ayaz, Asuman Gedikbaşı S-029 Ailevi Akdeniz Ateşi Tanılı Çocuklarda Artrit Spektrumu S-030 MIS-C Olgularında Tanı Alma ve Tedaviye Başlama Süresinin Hastalığın Seyrine Etkilerinin Araştırılması S-031 Yenidoğan Taramasıyla Tanı Alan Fenilketonürili Erişkinlerin İzlem ve Tedavi Başarısını Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi S-032 Semptomatik biotinidaz eksikliği olan olgularımızın klinik, demografik ve laboratuvar verilerinin analizi S-033 Çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) ve Kawasaki Hastalığı Arasındaki Farklılıklar S-034 Ailevi Akdeniz Ateşi tanılı kardeş hastalar Tartışma S-036 Jüvenil İdiyopatik Artrit Tanılı Hastalarda Büyüme ve Beslenme Durumunun Değerlendirilmesi: Ön Sonuçlar S-037 Sağlık Bakanlığı Ulusal Yenidoğan Taramasında Fenilalanin Yüksekliği ile Başvuran Yenidoğanlarda Saptanan Fenilketonüri Dışındaki Doğumsal Metabolik Hastalıklar S-038 Tiamin Biyotin Duyarlı Bazal Ganglion Hastalığı Tanılı Olgularımızın Retrospektif Değerlendirilmesi S-039 Pediatrik Behçet Hastaları’nın Demografik Özellikleri ve Başvuru Şikayetlerinin Değerlendirilmesi: Tek Merkez Deneyimi Tartışma |
14:00-14:30 |
Endokrin Bozucuların Etkisi Oturum Başkanı: Oya Ercan Konuşmacı: Pınar İşgüven |
||||||
14:30-15:00 | Kızlarda Genital Anomalilere Yaklaşım Oturum Başkanları: Süleyman Akhan, Firdevs Baş Konuşmacı: Özlem Dural |
14:30-15:00 | Nefrotik Sendromlu Hastalarda Proteazüri ve Ödem Oluşumundaki Rolü Oturum Başkanları: Ilmay Bilge, Cengiz Candan Konuşmacı: Ferruh Artunç |
||||
15:00-15:30 | ARA | ||||||
15:30-16:30 |
Anne Sütünün İçeriği; Genetik ve Epigenetik Özellikleri Oturum Başkanları: Gülbin Gökçay, Oya Uyguner Konuşmacılar: Asuman Gedikbaşı, Gonca Keskindemirci |
15:30-16:00 |
Çocuklarda Hepatit-B tedavisi Oturum Başkanları: Semra Sökücü, Figen Gürakan Konuşmacı: Özlem Durmaz |
15:30-17:00 | Çocuk Cerrahisi: Yeni Ne Var? Oturum Başkanları: Oya Çetinkaya, Melike İrem Petan Çocuklarda Robotik Göğüs Cerrahisi Zafer Dökümcü Gastrointestinal Hastalıklarda Güncellemeler Kıvılcım Cerit Genitoüriner Hastalıklarda Güncellemeler Erbuğ Keskin |
15:15-16:30 |
Oturum Başkanları: Edibe Pembegül, Tuğçe Aksu Uzunhan S-041 Çocuk nöroloğu gözünden tremora yaklaşım S-042 Çocukluk çağı epilepsilerinde levetirasetam tedavisinin etkinliği ve güvenilirliği S-043 Ateşli havalede ailelerin tutumları S-044 Çocuk Nörolojisi Polikliniğine Febril Konvülziyon ile Başvuran Hastaların Klinik ve Demografik Özelliklerinin İncelenmesi Tartışma S-045 Epileptik Spazm Tedavisinde Oral Prednizolon Sonuçlarının Değerlendirilmesi S-046 Febril konvülziyonda ailelerin acil durumdaki davranışları ve tedavi tutumları S-047 Antiepileptik ilaç kullanan çocuklarda kemik mineral metabolizmasının basit parametrelerle değerlendirilmesi S-048 Pandemide Online Uygulamalar: Anne-Bebek Yogası ve Sonuçları S-049 Dirençli Epilepsi Tanılı Çocuk Hastalarda Koku Terapisinin Etkinliğinin Araştırılması Tartışma |
16:30-17:00 |
PROF. DR. MÜJGAN SIDAL OTURUMU Sağlıklı Çocuk İzleminde Genel Pediatristlerin Rolü Oturum Başkanları: Fatma Oğuz, Emin Ünüvar Konuşmacı: Ayşe Kılıç |
16:00-17:00 | Proteinüri ve Genetik Oturum Başkanları: Güven Toksoy, Alev Yılmaz Konuşmacılar: Bağdagül Aksu, Ayça Dilruba Aslanger |
||||
17:00-17:30 | ARA | ||||||
17:30-18:00 |
Adolesanda Baş Ağrısı Oturum Başkanları: Nihal Olgaç Dündar, Firdevs Baş Konuşmacı: Bülent Kara |
17:30-18:00 |
Pediatride Çoğulculuk, Katılımcılık ve Eşitlik Oturum Başkanları: Serpil Uğur Baysal, Nalan Karabayır Konuşmacı: Nadir Demirel |
17:30-19:00 | Almanya'da Pediatri Oturum Başkanları: İlhan İlkılıç, Ahmet Nayır Almanya'da Muayenehanede Pediatrist Olmak Esra Karapınar Almanya'da Pediatrik Hematoloji ve Almanya'da Pediatrik Palyatif Hasta Bakımı Ebru Sarıbeyoğlu Follow-up of Complex Pediatric Patients George Schwabe Almanya'da Çocuk Ağrı Merkezleri Şenay Kaldırım Çelik |
16:45-18:15 |
Oturum Başkanları: Şükran Poyrazoğlu, Selda Hançerli Törün S-051 Bir çocuk enfeksiyon polikliniğine döküntü yakınmasıyla başvuran çocuk olguların değerlendirilmesi S-052 Anti-TNF Ajan Kulanan Pediatrik Hastalarda Tüberküloz Sıklığının Değerlendirilmesi S-053 Solunum Yolu Viral/Bakteriyel Etkenlerinin COVID-19 Kontrol Önlemleri İle İlişkisi S-054 COVID-19 Tanılı Çocuklarda Serum Çinko Düzeylerinin Değerlendirilmesi S-055 Semptomatik Konjenital Sitomegalovirüs Tanısı ile Tedavi Edilen Hastaların Çeşitli Yönlerden İncelenmesi Tartışma S-057 Çocukluk Çağında Kistik Ekinokokkozis: Tek Merkezin On Yıllık Deneyimleri S-058 Pandemi Öncesi ve Sonrası Respiratuar Sinsityal Virüs Olgularının Değerlendirilmesi S-059 Çocuklarda Hepatit A Serolojisinin Değerlendirilmesi: Tek Merkez Deneyimi S-060 Pediatrik Covid-19 Hastalarındaki Nörolojik Komplikasyonlar: Tek Merkez Deneyimi S-061 Akut Lösemili Çocuklarda Fungal Enfeksiyonlar Tartışma
|
18:00-19:00 |
Hematoloji Oturumu: Kanama Oturum Başkanları: Leyla Ağaoğlu, Ömer Devecioğlu Burun Kanaması ile Gelen Çocuğa Yaklaşım Serap Karaman Hemofiliye Dikkat Ayşegül Ünüvar |
18:00 - 18:30 |
Endoscopic Procedures in Pediatrics Moderators: Özlem Durmaz, Deniz Ertem Speaker: Micheal Wilsey |
||||
18:30 - 19:00 |
Kritik Hastalıkta İmmunmodülasyon Oturum Başkanları: Demet Demirkol, Nuray Aktay Ayaz Konuşmacı: Ayşe Akcan Arıkan |
SALON 1 | SALON 2 | SALON 3 | SALON 4 | ||||
09:00-09:30 |
COVID-19 Dışı Viral Solunum Yolu Enfeksiyonları Oturum Başkanları: Ayper Somer Konuşmacı: Selda Hançerli Törün |
09:00 - 10:30 |
PANEL: Zorlayıcı Durumlarda Çocuklara Yaklaşım Oturum Başkanı: Nusret Soylu Kronik Hastalıklarda Çocuklara Yaklaşım Ali Karayağmurlu Yakın Kaybında Çocuğa Yaklaşım Abdurrahman Cahit Örengül Terminal Dönemdeki Çocuğa Yaklaşım Yaşar Tanır |
09:00 - 10:30 |
Çocuk Üroloji Paneli: İdrar kaçıran çocuk Oturum Başkanları: Orhan Ziylan, Tayfun Oktar, Zeynep Nagehan Yürük Yıldırım Gündüz İdrar Kaçıran Çocuk; Pratik Yaklaşım Tayfun Oktar Gece İdrar Kaçıran Çocuk; Nelere Dikkat Etmeli? Orhan Ziylan TARTIŞMALI OTURUM: Olgular ile Mesane Disfonksiyonu İrfan Dönmez |
09:00-09:30 |
Konferans: COVID-19 Pandemisinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Etkisi Oturum Başkanı: Suzan Yıldız Konuşmacı: Ayfer Aydın |
09:30-10:30 |
Çocuklarda Solunum Sistemi Acilleri Oturum Başkanları: Zeynep Tamay, Agop Çıtak Konuşmacılar: Metin Uysalol, Demet Demirkol |
09:30-10:30 |
Panel: Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Hemşirelik Yaklaşımı Oturum Başkanları: Sevil İnal, Tülay Yakut NIV Uygulamaları İsmihan Altınok Pediatrik Deliryum Özge Er |
||||
10:30-11:00 |
Oturum Başkanları: Betül Ulukol, Ayşegül Ünüvar Çocuklarda Vitamin B12 Eksikliği Betül Orhan Kılıç Vitamin B12 Eksikliğinde Tedavi Seçenekleri Burcu Belen Apak |
||||||
11:00-12:00 |
Açık Oturum: Enteral Beslenme Kar mı Zarar mı? Oturum Başkanları : Tülay Erkan, Zerrin Önal Konuşmacılar: Burcu Volkan, Ayşe Merve Usta |
11:00-12:00 |
Corona Pandemisinde Çocuk Sağlığı İzlemi Oturum Başkanları: Gülbin Gökçay, Songül Yalçın Korona Pandemisinde ve Sonrasında Aşı Uygulamaları Meda Kondolot Korona Pandemisinde Karşılaşılan Sorunlar, Çözüm Önerileri ve İzlem İlkeleri Gonca Keskindemirci |
11:00-12:30 |
Çocukluk Çağında Sık Görülen Hareket Bozuklukları Oturum Başkanları: Nur Aydınlı, Edibe Pembegül Yıldız Distoni Burçin Nazlı Karacabey Kore Elif Karatoprak Tremor Tuğçe Aksu Uzunhan |
11:00-11:30 |
Konferans: Aşı Reddi /Aşı Kararsızlığında Çocuk Hemşiresinin Sorumlulukları Oturum Başkanı: Hatice Pek Konuşmacı: Özlem Akarsu |
11:30-12:30 |
Panel: Olgularla Bakım Uygulamaları Oturum Başkanları: Ayfer Aydın, Neval Göktepe Diabetik Ketoasidoz Büşra Akkaya Onkoloji'de Mukozit Yönetimi Pınar Demirer |
||||||
12:00-12:30 |
Kronik İshalde Akla Gelmeli; Sukroz-İzomaltaz Eksikliği Oturum Başkanları: Gülden Gökçay, Özlem Durmaz Konuşmacı: Deniz Ertem |
12:00-12:30 |
Epitel Bariyer Hipotezi: Alerjik ve Otoimmun Hastalıkların Artışının Nedenleri Oturum Başkanları: Zeynep Tamay, Cevdet Özdemir Konuşmacı: Cezmi Akdiş |
||||
12:30-13:30 |
UYDU SEMPOZYUMU (Biruni) Mikrobiyota ve Alerji İlişkisi |
||||||
13:30-15:00 |
PROF. DR. GÖNÜL KURDOĞLU OTURUMU Olgularla Çocuklarda Mitokondriyal Hastalıklarda Tanıdan Tedaviye Oturum Başkanları: Mübeccel Demirkol, Gülden Gökçay Mitokondriyal Hastalıklara Genel Bakış Gülden Gökçay Mitokondriyal Hastalıklarda Klinik Mehmet Cihan Balcı Mitokondriyal Hastalıklarda Laboratuvar Asuman Gedikbaşı |
13:30-15:00 |
PROF. DR. AYSEL EKŞİ OTURUMU Ergenlerde Şiddetin Önlenmesi Oturum Başkanları: Feyza Darendeliler, Ayşe Kılıç Konuşmacılar: Aylin Yetim Şahin, Özlem Ketenci Altıkardeşler, Kemal Güdek |
13:30-14:30 |
Acile Nöbet ile Gelen Çocuğa Yaklaşım ve Status Epileptikus Oturum Başkanları: Nedret Uzel, Agop Çıtak Konuşmacılar: Metin Uysalol, Demet Demirkol |
13:30-14:00 |
Konferans: İpucu Temelli Besleme Oturum Başkanı: Zümrüt Başbakkal Konuşmacı: Halil İbrahim Taşdemir |
14:00-14:30 |
Konferans: Küresel İklim Değişikliğinin Çocuk Sağlığına Etkileri Oturum Başkanı: Sevinç Polat Konuşmacı: Dijle Ayar |
||||||
14:30-15:00 |
İntrakraniyal Kistler Nasıl Takip Edilmeli, Ne Zaman Opere Olmalı? Oturum Başkanları: Mine Çalışkan, Mehmet Barburoğlu Konuşmacı: Akın Sabancı |
14:30-15:30 |
Panel: Yenidoğan Bakımında Kanıta Dayalı Uygulamalar Oturum Başkanları: Serap Balcı, Reyhan Paksoy Yenidoğan Yaşamının Altın Saati Şirin Gündüz Preterm Yenidoğanlarda Dokunma Seda Çağlar |
||||
15:00-15:30 | ARA | ||||||
15:30-17:00 |
PROF. DR. FAİK TANMAN OTURUMU Oturum Başkanları: Sema Akman, Salim Çalışkan 15:30-16:15 Sistinoz Detlef Bochenhauer 16:15-17:00 Primer Hiperoksalüri Alev Yılmaz |
15:30-16:00 |
Çocuklarda Görülen Ayak Sorunlarına Yaklaşım Oturum Başkanları: Şirin Güven, Mustafa Özçetin Konuşmacı: Fuat Bilgili |
15:30-17:00 |
Nadir Hastalıklar Oturum Başkanları: Gülden Gökçay, Fatmahan Atalar Nadir Kalıtsal Metabolik Hastalıklar Mehmet Cihan Balcı Nadir Hastalıklarda Genetik Tanıda Yenilikler Feyza Nur Tuncer Nadir Genetik Hastalıklar Ayça Dilruba Aslanger |
15:30-16:00 | Ara |
16:00-16:30 |
Konferans: Çocukta Palyatif Bakım Oturum Başkanı : Rana Yiğit Konuşmacı: Behice Ekici |
||||||
16:00-16:30 |
Çocuklarda Sık Görülen Dermatolojik Hastalıklara Yaklaşım Oturum Başkanları: Algün Polat Ekinci, Seda Geylani Konuşmacı: Yasemin Erdem |
||||||
16:30-17:00 |
Konferans: Çocuklarda Periton Diyaliz Uygulamaları ve Bakım Oturum Başkanı: Leyla Erdim Konuşmacı: Yasemin Kaplan |
||||||
16:30-17:00 |
Pediatrik Tonsillektomi ve Adenoidektomi Endikasyonları Oturum Başkanları: Şenol Çomoğlu, Emin Ünüvar Konuşmacı: Mehmet Çelik |
||||||
17:00-17:30 | ARA | 17:00-18:00 |
SÖZLÜ BİLDİRİLER S-123 Pediatri Hemşireliği Örnekleminde Etik Duyarlılık ile Bireysel Değerler Arasındaki İlişkinin İncelenmesi S-124 Trakeostomili Çocuğa Sahip Annelerin Deneyimleri S-125 İyi Hisset ve Hayatı Yaşa Ölçeğinin Türkçe Uyarlaması S-126 Ebeveynlerin Aile Merkezli Bakım Uygulamalarına Yönelik Değerlendirmeleri: Sistematik Derleme S-127 Kwashiorkor Tanılı Vakada Gelişen Refeeding Sendromuna Bağlı Deri Bütünlüğü Bozulmuş Hastanın Hemşirelik Bakım Uygulamaları S-128 Hemşirelik Öğrencilerinin Çocukluk Çağı Obezitesine Yönelik Tutum ve Düşünceleri Ölçeklerinin Türkçe Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması S-129 Kemoterapi alan çocuklarda annelerin algıladıkları iştahsızlık ve stres düzeyinin ilişkisi S-130 Prematüre Yenidoğanlarda Yatış Pozisyonunun Mide Rezidüel Hacme Etkisi: Sistematik Derleme S-131 Çocuklarda covid 19 aşısı ve hemşirenin rolü S-132 Çocuklarda Sistemik Juvenil İdiyopatik Artrit ve Hemşirelik Bakımı S-133 Çocuklar için geliştirilen eğitici hikaye kitabının ameliyat öncesi anksiyete ve korku düzeylerine etkisi S-134 Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastalarda Basınç Yarası Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi S-135 Akut transvers myelit tanılı pediatrik hastada hareket kısıtlılığına bağlı gelişen basınç yaralanmasında hemşirelik bakımı: Olgu sunumu S-136 Kanserli Çocuğu Olan Annelerin Bakım Verme Yükü ve Yaşam Kalitesi S-137 Üniversite öğrencilerinde travmatik yaşantılar, agresyon ve internet bağımlılığı S-138 Yenidoğan Tarama Programı Hakkında Annelerin Bilgi ve Tutumlarına Etki Eden Faktörlerin Değerlendirilmesi S-139 Prematüre Bebeklerde Topuk Kanı Örneklemesinde Konvansiyonel ve Otomatik Topuk Lanseti Kullanımının Ağrı ve Numune Reddi Üzerine Etkisi |
||||
17:30-18:15 |
PROF. DR. GÜNDÜZ GEDİKOĞLU OTURUMU Kanserde Sağkalım ve Tedaviye Bağlı Geç Etkilerin Epidemiyolojisi Oturum Başkanları: Zeynep Karakaş, Rejin Kebudi Konuşmacı: Fatih Okçu |
17:30-18:00 |
Hastamın Kötü Olduğunu Nasıl Anlarım? Oturum Başkanları: Nedret Uzel, Ayşe Berna Anıl Konuşmacı: Demet Demirkol |
17:30-18:15 |
Hemolitik Üremik Sendrom Oturum Başkanları: Lale Sever, Hakan Poyrazoğlu Konuşmacı: Selçuk Yüksel |
||
18:15-19:00 |
Çocukluk Çağı ALL’de Ayaktan Tedavi Temelli Tedavinin Etkinliği ve Güvenliği Oturum Başkanları: Cengiz Canpolat, Leyla Ağaoğlu Konuşmacı: Bülent Zülfikar, Başak Koç |
18:00-18:30 |
ECMO Oturum Başkanları : Niliüfer Yalındağ Öztürk, Tanıl Kendirli Konuşmacı: Ayşe Akcan Arıkan |
18:15-19:00 |
Pediatri Hekimliğinde Karşılaşılan Hukuki Sorunlar Oturum Başkanları : Ayşe Balat, Samet Bayrak Konuşmacı: Cengiz Bayram |
18:00-18:30 | KAPANIŞ ve DEĞERLENDİRME |
18:30-19:00 |
Otizmde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Güncellemeler Oturum Başkanları: Mine Çalışkan, Yankı Yazgan Konuşmacı: Atilla Ceranoğlu |
||||||
19.00-19.30 | Konjenital Hidrosefalide Genetik Mutasyonların Rolü Oturum Başkanları: Seher Başaran, Bülent Kara Konuşmacı: Engin Deniz |
SALON 1 | SALON 2 | SALON 3 | SALON 4 | ||||
09:00-09:30 | Alerji ve Astımda Ekspozom ve Mikrobiyota Oturum Başkanları: Yakup Canıtez, Elif Karakoç Aydıner Konuşmacı: Cevdet Özdemir |
09:00-10:00 |
Panel: Yenidoğanda Yenilikler Oturum Başkanları: Asuman Çoban, Hülya Bilgen Sürfaktan Uygulamaları Zeynep İnce |
09:00-09:30 | Klinik Çalışmalarda Planlama ve Tasarım Oturum Başkanları: Gülbin Gökçay, Ayşen Bulut Konuşmacı: Alev Bakır |
09:00-10:15 |
Oturum Başkanları: Mustafa Özçetin, Muhammed Ali Varkal S-062 Obez ergenlerde demir eksikliği anemisinin değerlendirilmesi, rol oynayan faktörlerin belirlenmesi S-063 Annelerin Çocuklarına Soğuk Algınlığı / Nezlede Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları S-064 Çocukluk Çağı Meme Hastalıkları Yönetimi: Cerrahi Merkez Deneyimi S-065 Bir Eğitim Araştırma Hastanesinin Genel Pediatri Kliniklerinde Yatarak Tedavi Alan Hasta Refakatçilerinin Çocuk Haklarının Klinik Kullanımına Dair Görüşleri S-066 Çocuklarda nefes darlığı, ne kadarı kardiyak kökenli? Tartışma S-067 Bir İlçe Devlet Hastanesine Baş Ağrısı Şikayeti İle Başvuran Çocuk Hastaların Hemogram Parametrelerinin, B12, D Vitamini Ve Ferritin Düzeylerinin Geriye Dönük İncelenmesi S-068 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimlerinin Akut Bronşiolit Tablosunda Yaklaşımlarının Değerlendirilmesi S-069 Sünnet Sonrası Gömük Penis: Tek Merkez Deneyimi S-070 Sosyoekonomik düzeyi düşük bir ilçede büyüme izleminin yetersiz olduğunu işaret eden bulgular |
09:30-10:00 | Alerjik Çocuğun Rutin Aşılamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Haluk Çokuğraş Konuşmacı: Zeynep Tamay |
09:30-10:30 | Sosyal Pediatri Bakış Açısı ile Engeli Olan Çocuğa Yaklaşım Oturum Başkanları: Perran Boran, Gonca Keskindemirci Konuşmacılar: Damla Mutlu, Özden Aksu Sayman |
||||
10:00-10:30 | İdrar Böbreğin Aynasıdır Oturum Başkanları: Harika Alpay, Salih Kavukçu Konuşmacı: Gül Özçelik |
10:00-10:30 |
Çocuk Yoğun Bakımda Zirvedeki 10 Gündem Oturum Başkanları: Metin Karaböcüoğlu, Agop Çıtak Konuşmacı: Oğuz Dursun |
||||
10:30-:11:00 | ARA |
10:30-11:30 |
Oturum Başkanları: Kemal Nişli, Yakup Ergül S-071 Çocukluk Çağında Miyokardiyal Köprüleşme: Olgu Sunumları İle Bir Yıllık Tek Merkez Deneyimi S-072 Gestasyonel Diyabetik Anne Bebekleri ve Gestasyon Yaşına Göre İri Bebeklerin Kardiyolojik Açıdan Değerlendirilmesi ve Karşılaştırılması S-073 Covid-19 Öncesi İki Yıl ve Covid-19 ile Geçen İki Yıllık Süreçte Akut Romatizmal Kardit S-074 Üç Olgu Üzerinden Holt Oram Sendromuna Genel Bir Bakış Tartışma S-075 Akut romatizmal ateşte büyüme farklılaşma faktörü-15 ve iskemi modifiye albüminin rolü Mehmet S-076 Arteryel Switch Operasyonu Yapılan Yenidoğanlarda Nötrofil/Lenfosit Oranı Değişikliklerinin Yoğun Bakım Kalış Süresine Etkisi S-077 Semptomatik Epileptik Çocuklarda Nöbet Esnasında Görülen Elektrokardiyografik Değişiklikler Filiz S-078 Neonatal Supraventriküler Taşiaritmilerin Değerlendirilmesi Tartışma |
||||
11:00-12:30 | Panel: Düşük Doğum Ağırlıklı Çocukların Tanı, Takip Serüveni Oturum Başkanları: Feyza Darendeliler, Asuman Çoban, Firdevs Baş Yenidoğan Didem Arman Genetik Gözde Yeşil Endokrin Olcay Evliyaoğlu |
11:00-12:30 |
Onkoloji Oturumu: Kansere Yatkınlık Oturum Başkanları: Sema Anak, Gülyüz Öztürk Çevresel Faktörler Deniz Tuğcu Genetik Faktörler Gülşah Tanyıldız Vaka Örnekleri Yasin Yılmaz |
11:00-12:00 | Vakalar ile Takipli Hastaların Acilleri Oturum Başkanları: Nedret Uzel, Metin Karaböcüoğlu Konuşmacılar: Metin Uysalol, Raif Yıldız |
11:45-13:00 |
Oturum Başkanları: Zerrin Önal, Elif Sağ S-079 Kistik fibrozis hastalarımızın karaciğer bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi S-080 Kawasaki Hastalığı tanılı hastalarımızın gastrointestinal sistem tutulumları S-088 Smith-Magenis Sendromundan Etkilenmiş 6 Olgunun Klinik ve Sitogenetik/Moleküler Sitogenetik Bulguları İle Nörodavranışsal Fenotipleri S-081 İndirekt Hiperbilurubinemili Olguların Etyoloji Ve Epidemiyolojisinin Değerlendirilmesi S-082 Fonksiyonel Kabızlığı Olan Çocuklarda Tetkik İstemenin Gerekliliğinin Değerlendirilmesi Tartışma S-083 Wilson hastalığı tanısı ile takip edilen olguların değerlendirilmesi: on iki yıllık tek merkez deneyimi S-084 Çölyak Hastalığı Tanısı İle İzlenen Hastalarda Eşlik Eden Endokrinolojik Problemler: Tek Merkez Deneyimi S-085 Obez ve Aşırı Kilolu Çocuklarda Fonksiyonel Gastrointestinal Hastalıkların Sıklığı S-086 Akut pankreatit ve tekrarlayan akut pankreatitli çocuk hastalarda etiyoloji ve izlem S-087 Endoskopi Ünitemizde İncelenen Hastalarda Hepatit A, B, C ve İnsan İmmünyetmezlik Virüsü Sıklığı S-088 Smith-Magenis Sendromundan Etkilenmiş 6 Olgunun Klinik ve Sitogenetik/Moleküler Sitogenetik Bulguları İle Nörodavranışsal Fenotipleri Tartışma |
12:00-12:30 | Genel Pediatri Polikliniği'ne Başvuran Hastada Alarm İşaretleri Oturum Başkanları: Mustafa Özçetin, Yakup Çağ Konuşmacı: Ayşe Kılıç |
||||||
12:30-13:30 | UYDU SEMPOZYUMU Öksürük ve Doğal Yaklaşımlar |
13:15-14:45 |
Oturum Başkanları: Gonca Keskindemirci, Bahar Kural S-089 Anne ve Babaların Çocuk Aşılarına Bakışları Muhammed S-090 Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Çocukların Balık Tüketimini Hakkında Ebeveynlerin Bilgi, Tutum Ve Alışkanlıkları S-091 Üçüncü El Sigara Dumanı: Ebeveynler biliyor mu? S-092 Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) Kas İskelet Sistemi Hastalıklarının Önemi ve Hastaların Demografik Özellikleri S-093 Ordu İlindeki Bir Hastaneye Başvuran Annelerin Süt Bankasına ve Ülkemizde Kurulmasına Yönelik Görüşleri S-094 Ailelerin Kehribar Kolye Kullanımı Hakkında Bilgi ve Deneyimleri Tartışma S-095 Oruç Tutmak Anne Sütünü Etkiler mi? S-097 Annenin depresyonunun önlenmesi ve/veya tedavisi ile anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesi-Mutlu Anneler Sağlıklı Çocuklar Projesi S-098 Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği’nde 4 ve 6. Ayda Sadece Anne Sütü ile Beslenme Oranlarının Değerlendirilmesi S-099 Everolimus Tedavisi Almakta Olan Karaciğer Nakli Olan İki Olguda Zayıflatılmış Canlı Aşı Uygulamaları: İki Zor Vaka Örneği Tartışma |
||||
13:30-14:00 | Perinatal COVID-19 Oturum Başkanları: Recep Has, Ayşe Engin Arısoy Konuşmacı: Beril Yaşa |
13:30-14:30 |
Hücresel Beslenme Oturum Başkanları: Nafiye Urgancı, Erdal Adal Konuşmacı: Hasan Önal |
13:30-15:00 | Ergenlerde İstismarın Önlenmesinde Multidisipliner Yaklaşım Oturum Başkanları: Firdevs Baş, A. Ufuk Sezgin Konuşmacılar: Ayşe Kılıç, Cüneyt Destan Cenger, Yaşar Tanır |
||
14:00-15:00 | Pediatrik COVID-19 Yeni Sorunlar Oturum Başkanları: Ayper Somer, Selda Hançerli Törün Pediatrik ''long COVID-19 '' Aslınur Özkaya Parkalay Pediatride COVID-19 Aşılaması Ateş Kara |
||||||
14:30-15:00 |
Çoklu Organ Yetersizliği Oturum Başkanları: Bülent Karapınar, Oğuz Dursun Konuşmacı: Çağlar Ödek |
||||||
15:00-15:30 | ARA | ||||||
15:30-17:00 | Vaskülit Oturumu Oturum Başkanları: Rukiye Eker Ömeroğlu, Özgür Kasapçopur Kawasaki Hastalığında Yenilikler Nuray Aktay Ayaz Behçet Hastalığı Betül Sözeri Henoch Schönlein Purpuras Şerife Gül Karadağ Olgu Örnekleri Figen Çakmak |
15:30-16:30 |
Acil Çocuk Hastada Nöro-Görüntüleme: Hangisini, Ne Zaman İsteyelim? Oturum Başkanları: Serra Sencer, Metin Uysalol Konuşmacılar: Metin Uysalol, Serra Sencer |
15:30-17:00 | Göz Hastalıkları Paneli Oturum Başkanı: Şule Ziylan Çocuklarda Muayene, Kırma Kusurları, Gözlük Kullanımı, Göz Tembelliği ve Şaşılık Şule Ziylan Göz Yaşı Kanal Sorunları, Kapak Hastalıkları ve Pitozis, Retinoblastom ve Göz Tümörleri Kemal Turgay Özbilen Çocukluk Kataraktları, Retina Hastalıkları, Prematüre Retinopatisi Nihan Aksu Ceylan |
15:00-17:00 |
Oturum Başkanları: Firdevs Baş, Şükran Poyrazoğlu S-100 0-2 Yaş Arası Çocuklarda Vitamin D Eksikliğine Bağlı Rikets: Klinik ve Laboratuvar Değerlendirilmesi S-102 Malnütre Çocuk ve Adolesanlarda Vitamin B12 Eksikliği S-112 Adolesan ve gençlik dönemindeki İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinde serum 25 (OH) D vitamini düzeyi S-103 Yeni Dominant-Negatif GH Reseptör Mutasyonları, GHI ve IGF-I Eksikliği Spektrumunu Genişletiyor S-104 Kronik Böbrek Hastalığı Olan Olgulardaki 24 Aylık Büyüme Hormonu Tedavisinin Etkileri S-105 Büyümede Yakalama Yapmayan Gestasyon Yaşına Göre Düşük Doğum Ağırlıklı Çocuklarda Sebat Eden Boy Kısalığının Etiyolojisinin Araştırılması: Ön Sonuçlar S-106 Çoğul Hipofiz Hormon Eksikliklerinde İlişkili Genlerin Yeni Nesil Dizileme Teknolojisi İle Araştırılması Tartışma S-107 Tiroid Disfonksiyonu Olan Olgularımızda Diferansiye Tiroid Karsinomu S-108 Obez Çocuklarda Yağlı Karaciğer Hastalığı ve Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi: Tek Merkez Deneyimi S-109 Obez çocuklarda TSH düzeyleri ile hiperlipidemi ilişkisinin değerlendirilmesi S-110 Tip 1 diyabetli çocuklarda erken dönem glisemik kontrol ile tanı anı klinik ve laboratuvar özellikler arasındaki ilişki S-111 Obez Adolesanlarda Bioaktif Vitamin D Düzeyleri Tartışma |
17:00-17:30 | ARA | ||||||
17:30-18:00 | Alerji Bakışıyla: Eozinofilik Özofajit Oturum Başkanları: Mehtap Yazıcıoğlu, Cevdet Özdemir Konuşmacı: Oral Alpan |
17:30-19:00 |
Azerbaycan Paneli Oturum Başkanları: Naila Rahimova, Leyla Gulmamadova Çocuklarda Obstruktif Uyku Apne Sendromu Aynur İsmayilova Çocuklarda ''CPR'' Uygulama Emil Nuriyev Yenidoğan Hipoglisemisine Yaklaşım Azer Ahmadov |
17:30-18:30 |
Çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendrom |
17:15-18:30 |
Oturum Başkanları: Zeynep Nagehan Yürük Yıldırım, Deniz Özçeker S-113 COVID-19 pandemisinin çocukluk çağı hipertansiyon etyolojisine etkisi S-114 Üriner Sistem Enfeksiyonlarında Enfeksiyon Belirteçlerinin Değerlendirilmesi S-115 Covid-19 Pandemi Sürecinde Çocuklarda El Egzama Sıklığının Araştırılması S-116 Nefrotik sendromlu çocuklarda Manganez Süperoksit Dismutaz gen polimorfizmi S-117 Süt Çocuğunun Geçici Hipogamaglobulinemisi Tanısıyla Takipli Hastaların Değerlendirilmesi Tartışma S-118 İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin değerlendirilmesi S-119 Minimal Değişim Hastalığında Atak Sıklığını Belirleyen Faktörler S-120 Spinal Müsküler Atrofili Çocukların Bakım Vericilerinde Depresyon, Anksiyete Ve Uyku Kalitesi S-121 Balık Alerjisinin Farklı Yüzleri; Vaka Serisi S-122 Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı İle İzlenen Yenidoğanların Retrospektif Değerlendirilmesi Tartışma |
18:00-18:30 | Yenidoğan Taraması ve Lizozomal Depo Hastalıklarının Genel Bakış ve Güncel Tedavi Yöntemleri Oturum Başkanları: Mübeccel Demirkol, Gülden Gökçay Konuşmacı: Özlem Göker Alpan |
||||||
18:30-19:00 | Erkek Dış Genital Anomalilerine Ürolojik Yaklaşım Oturum Başkanları: Yunus Söylet, Abdurrahman Önen Konuşmacı: Antonios Stefanidis |
||||||
19 15-19.45 |
Ödül Töreni ve Kapanış Doç. Dr. Serap Balcı |
||||||
19:00-20:00 | KAPANIŞ |